روزنامه کرمان امروز
شماره خبر: 19271
روزنامه کرمان امروز  
تاریخ خبر: 1395/10/22

سردار سازندگی از چشم اندازی دیگر!به قلم
 حکیمه مجاهدی

ایران اسلامی سوگوار فقدان بزرگ مرد عرصه سیاست و یکی از مهره های اصلی انقلاب شد. آیت الله هاشمی رفسنجانی که به سردار سازندگی ایران مشهور است. در این هنگام تمامی قلم ها و زبان ها از او می گوید و می نویسد اما برای سخن گفتن از اشخاص برجسته، بهترین توصیف، سخنان شخصیت های دیگر درباره  ایشان است به همین منظور در این مقال به ذکر برخی نظریات مطرح پیرامون این بزرگ مرد فقید می پردازیم.
فرزند برومند اسلام
بنیان گذار جمهوری اسلامی، آیت الله خمینی (ره) در نامه ای خطاب به آیت الله هاشمی، وی را فرزند برومند اسلام خطاب می کنند: «من به آقای هاشمی ـ فرزند برومند اسلام ـ تبریک می‏گویم که در راه هدف تا نزدیک شهادت به پیش رفت. و سلامت و ادامۀ خدمت ایشان را از خدای تعالی خواستارم. والسلام علیه و علی عباداللّه‏ الصالحین». رهبر کبیر ایران در جای دیگر می فرماید: «خدا انصاف بدهد به آنهایی که انحصارطلب بودند و می‌خواستند بهشتی و خامنه‌ای و رفسنجانی را از صحنه خارج کنند»
مجاهدی خستگی‌نشناس
آیت الله سید علی خامنه ای در دوران ریاست جمهوری آیت الله هاشمی از اعتماد امام خمینی (ره) به ایشان چنین می گویند: «امروز بحمدالله در رأس دستگاه‌هاى اجرايى كشور، كسى است كه امام در تمام طول دوران انقلاب و قبل از آن و بيشتر از همه بعد از انقلاب تا لحظه‌ى وفاتشان، نهايت اعتماد و اطمينان را به او داشتند؛ رئيس‌جمهور ما. ايشان كسى است كه اين‌قدر مورد اعتماد امام بود، اين‌قدر به امام نزديك بود، حرف‌هاى امام را بيشتر از آنها شنيده، درد دل‌هاى امام را بيشتر از ديگران شنيده و خبر دارد». رهبر معظم انقلاب در جایی دیگر، آیت الله هاشمی را اینگونه معرفی می کنند: «مردی بزرگ از سابقین اول انقلاب و از حواریین و انصار دیرین امام راحل. عالمی متفکر، سیاستمداری هوشمند، فقیهی زمان‌شناس، مجاهدی خستگی‌نشناس، برادری مهربان برای ضعیفان و مدیری کاردان برای کشور... من در همه این مدت، ایشان را در راه خدا، در راه حقیقت، در راه اعتلای کلمه دین و پیشبرد اهداف اسلامی مشاهده کردم و هرگز ایشان را از این راه جدا و منحرف ندیدم»
شناسنامه انقلاب
مجمع روحانیون مبارز، عنوان شناسنامه انقلاب اسلامی را به ایشان اعطا می کند: «جایگاه و نقش آیت‌الله هاشمی از آغاز نهضت امام خمینی (ره) تاکنون و همراهی شجاعانه او با انقلاب، تحمل زندان‌ها و شکنجه‌های طاقت‌فرسا در راه مبارزه با استبداد ستم شاهی، حضور در شورای انقلاب به عنوان عضو کلیدی و مؤثر برای ساماندهی مسایل و مشکلات ماه های اول پیروزی، ایفای نقش بی‌نظیر در اداره مجلس شورای اسلامی طی چند دوره و نهادینه کردن جایگاه والا و قدرتمند قوه مقننه، فداکاری و تلاش نفس‌گیر در دوران دفاع مقدس به عنوان جانشین فرمانده کل قوا، اداره کشور در سمت رئیس‌جمهور پس از پایان جنگ تحمیلی و بازسازی ویرانی‌های گسترده ناشی از جنگ، ایراد خطبه‌های پرمحتوا، عمیق و روشنگر و جذاب در نماز جمعه تهران، اعمال مدیریت شایسته در مجلس خبرگان رهبری، ریاست ۲۳ ساله بر مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان بازوی مشورتی رهبری و گره‌گشایی در مقاطع حساس از بن‌بست‌های ایجاد شده در روند قانونگذاری کشور و نیز حل معضلات نظام و دهها اقدام تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز دیگر طی پنجاه سال عمر پر برکت و پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی از خرداد ۱۳۴۲ تاکنون، آیت‌الله هاشمی را به‌حق در جایگاه شناسنامه انقلاب اسلامی نشانده است»
قدر شما کاسته نمی شود
آیت الله موسوی اردبیلی در نامه ای به آقای هاشمی رفسنجانی اذعان می دارد: «برخود لازم می‌دانم از فداکاری و اقدامات خیرخواهانه شما تشکر نمایم. نامهربانی‌ها و تنگ نظری‌ها چیزی از قدر و منزلت شما نمی‌کاهد. خدمات شما در خاطر و نگاه ملت شریف ایران خواهد ماند و اجر شما نزد خداوند علیم و خبیر محفوظ است ان‌شاءالله»
پهلوان ایران
آیت الله جوادی آملی در یک نامه به آقای هاشمی رفسنجانی او را پهلوان ایران می نامد؛ «مردان الهي همواره در خروش و جاري‌اند و آسايش آنها در نهاد ناآرامشان بي‌قرار است...بر شما كه نه تنها قهرمان بهرمانيد بلكه پهلوان ايرانيد از سر صدق و ارادت درود مي‌فرستم و از درگاه خدايي كه تنها به او پناه مي‌بريد و شكايت نمي‌بريد مي‌خواهم كه نامتان را در صحبت عزت بلند دارد و آرزوي ديرينتان كه نمايان ساختن ايران اسلامي سربلند غيور آباد و آزاد براي همه ايرانيان و ايران دوستان است در پيش چشمانتان برافراشته دارد»
مادر، نه دایه
حجت الاسلام مسیح مهاجری ، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی وی را برای نظام در حکم مادر می داند؛
«آقاي هاشمي رفسنجاني از همان آغاز ورود به مبارزه با رژيم طاغوت، خود را وقف اسلام و برپایي نظام اسلامي و حراست از آن كرده بود و همچنان بر اين عهد خود باقي است و از هر اقدامي كه به اين نظام لطمه وارد سازد پرهيز مي‌كند...او براي نظام جمهوري اسلامي همچون مادر است نه دايه. به همين دليل، حاضر است خود را فدا كند تا نظام بماند»
نام هاشمی، توام با امید
سید حسن خمینی در نامه ای خطاب به به آیت الله هاشمی می گوید: «از این پس نام هاشمی رفسنجانی تنها با مبارزه و انقلاب، دفاع مقدس و سازندگی گره نخورده است، بلکه علاوه بر آن، نام شما توأم با امید به فردا، در حافظه مردم ایران نقشی برجسته خواهد یافت و همین است که نام شما را جاودانه می سازد. امید سرمایه اصلی یک ملت است»
هاشمی و دفتر انقلاب
در وب سایت احمد توکلی، سیاستمدار و نماینده مجلس نهم، پیرامون شخصیت سردار سازندگی این سخن رقم خورده است: «نمی شود دفتر تاریخ انقلاب اسلامی را بدون نام هاشمی رفسنجانی مطالعه کرد»
مردمک چشم
صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه و سیاستمدار ایران نیز آقای هاشمی را چنین معرفی می کند: «نظام و انقلاب مردمک چشم هاشمی اند. آقای هاشمی مثل کسی است که برای نجات بچه اش هر کاری که می توانسته انجام داده است»
کارکشته ترین انقلابی
اما بد نیست که اظهار نظر دو شخصیت برجسته جهان را نیز درباره حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی بدانیم. فیدل کاسترو، رهبر انقلاب و رئیس جمهور کوبا در نامه ای به شخص ایشان می نویسد: «شما انقلابی‌ای جوان و برای ما و بسیاری از کشورهای دنیا شخصیت ایده‌آلی هستید و ملت کوبا خیلی علاقه‌مند هستند تا شما را در کوبا زیارت کنند. شما از قدیمی‌ترین و کارکشته‌ترین انقلابیون نسل اول هستید و با نفوذ و تجربه‌ای که دارید خواهید توانست با اقتدار خواسته‌های برآمده از جامعه را جامه عمل بپوشانید. هنوز هم موفقیت نسل های جوان انقلاب نیازمند تجربه مدیریتی نسلهای اول انقلابیونی مانند جناب عالی است»
فراموش نخواهید شد
نلسون ماندلا، نخستین رئیس جمهور آفریقا در سطور نامه اش به آقای هاشمی رفسنجانی این جملات را رقم زده است: «ما مثل شما نداریم و در تاریخ فراموش نخواهید شد.  شما هم، مانند من، برای پیروزی ملتتان در زندان بودید و زیر شکنجه قرار داشتید. عالی جناب به خوبی می‌دانند که من چه می‌گویم که یک روز در زندان برابر با ۳۰ سال است»
و حال موسم خاموشی و چشم فروبستن هاشمی رسید، چیزی تا فرا رسیدن بهار انقلاب نمانده اما این بهار با فقدان و خزان عمر رکنی رکین همراه است. روح بلندش در پیشگاه حق تا ابد آرمیده باد. 
پی نوشت: اطلاعات و سخنان نقل شده در این مقاله از وبسایت آیت الله هاشمی رفسنجانی به نشانی
 http://hashemirafsanjani.blogfa.com/  نقل شده است.


تمامی حقوق مربوط به روزنامه کرمان امروز می باشد و برداشت از آن با ذکر منبع مجاز می باشد