روزنامه کرمان امروز
شماره خبر: 19270
روزنامه کرمان امروز  
تاریخ خبر: 1395/10/22

خداحافظ یاور روزهای سخت وبحرانی


به قلم
سولماز وحیدی


به نام حق
به نام او که خود می دهد و خود می گیرد
انالله و انا الیه راجعون
تا که بودیم نبودیم کسی                                                            
  کشت ما را غم بی همنفسی
تا که رفتیم همه یار شدند                                                            
 خفته ایم  و همه بیدار شدند
قدر آیینه بدانیم چو هست                                                           
 نه درآن وقت که افتاد و شکست
فردی در سوم شهریور سال 1313 در روستای بهرمان رفسنجان استان کرمان به دنیا آمد. پدرش میرزا علی و مادرش بی صفریان. آری او کسی نیست جز یار همیشگی امام ، علی اکبر هاشمی رفسنجانی ،  نقطه اتکای مردم ایران در بحرانهای داخلی و خارجی. آری مردی از دیار ایران پس از عمری مجاهدت در مسیر آرمان های انقلاب  عصر 19 دی ماه  در یکی از  بیمارستان های تهران جان به جان آفرین تسلیم کرد و  با رفتنش غمی بر دل های عاشق  نهاد و آنها را تنها گذاشت.
هاشمی  تحصیلات را از پنج سالگی در مکتب خانه ای در بخش  نوق شروع کرد و در 14 سالگی به قم رفته و تحصیلات علوم دینی را ادامه داد. وی در آنجا تحت تأثیر تعلیمات امام خمینی (ره) به سیاست روی آورد و به مخالفت حکومت محمدرضا پهلوی و انقلاب سفید پرداخت و بعد از تبعید امام نقش او در مبارزه با شاه و نمایندگی امام در داخل کشور برجسته تر شد. او در سال 1337 با خانم عفت مرعشی ازدواج کرد که  از خانواده ای است روحانی ،از نوادگان سید محمد کاظم طباطبایی یزدی، خواهرسید حسین مرعشی .
ثمره این ازدواج  پنج فرزند به نامهای فاطمه، محسن، فایزه، مهدی و یاسر است. آقایان  دکتر لاهوتی اشکوری دو پسر امام جمعه سابق  رشت  همسران دو دختر ایشان می باشند. عزیز از دست رفته تنها یک شخصیت علمی نبود، بلکه  ایشان به علت فعالیت های فراوان  در دوران قبل و بعد از جنگ به عنوان یک چهره سیاسی برجسته مطرح است. او فعالیت های سیاسی خود را از سال 1340 آغاز کرد و بسیار به امام نزدیک بود. در راستای یاری به امام در تمام صحنه ها حضوری فعال و همیشه در صحنه داشتند. نمونه ای  از یاری رسانی های او به امام را در اعتراض وی در زندانی شدن امام دیده و شاید شنیده باشیم . آشنایی با امام خمینی (ره) در محل مسکونی وی در مقابل بیت امام آغاز شد و به گفته مرحوم برای دیدن چهره جذاب و نورانی امام سوالی را بهانه تقرب قرار می داد و از همان ابتدا زمینه استادی و شاگردی در محضر امام را فراهم کردند. از طرفی دوستی و همکاری ایشان با آیت ا...خامنه ای رهبری انقلاب در درس  خارج فقه مرحوم آیت ا...داماد شروع شد و این دوستی در یک سفر مشترک به عتبات عالیات استحکام بیشتری پیدا کرد و به دلیل همکاری مبارزاتی و هم فکری  ادامه یافت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عناوین مختلف افتخاری را از مجامع علمی کسب نموده است. از جمله،  ایشان عنوان افتخاری دکترای علوم سیاسی را کسب کردند.
 هاشمی رفسنجانی جزو اولین طلاب اعزامی به سربازی بودند که در21 فروردین 1342 بعد از حادثه فیضیه دستگیر و به سربازی اعزام شدند و در اعتراض به فرمانده پادگان، اعزام طلاب به سربازی را صریحا محکوم نمود و بعد از واقعه خونین فاجعه 15 خرداد 1342 با اخذ مرخصی از پادگان خارج  شد و دیگر باز نگشت و به عنوان سرباز مخفی مجبور به زندگی مخفی شد و  در دوران چهار ماه اقامت  در روستای نوق دست به ترجمه کتاب «سرگذشت فلسطین» زد.
در نیمه دوم سال 1343 با تهیه صورت مذاکرات لایحه کاپیتولاسیون برای امام  او را در جریان ریز مسایل می گذاشت و پس از تبعید امام به ترکیه، هاشمی و یارانش نشریه انتقام را با مشی صریح مخالفت با رژیم شاه منتشر کردند. ساواک در سال 1343 به اتهام اقدام علیه امنیت کشور او را دستگیر و روانه زندان نمودند و بعد از چهار ماه با فشار علما و مراجع بزرگ کشوری از زندان رهایی یافت. در ششم دی ماه 1344 به منبر رفته و در یک سخنرانی حماسی بعد از پایین آمدن از منبر توسط شهربان دستگیر و روانه زندان شدند. در سال 1346 اقدامات اساسی زیادی را در ساختارهای اساسی کشور و برنامه سازندگی  و توسعه اجرا نمود. وی در سال 1349 با شرکت در مجمع دانشگاه فنی دانشگاه تهران استعمار را مورد حمله قرار داد و با حضور بی نظیر و کم سابقه دانشجویان مواجه گردید. در سال 1350 به بهانه نامه ارسالی به امام خمینی توسط ساواک دستگیر و در اردیبهشت ماه سال 1351 مجددا آزاد شد و مجددا در شهریور ما ه1353 در رفسنجان دستگیر و تحویل زندان قزل قلعه داده شدند و به قید ضمانت بعد از پنج روز از زندان آزاد شدند. نمونه ای از فداکاری های همسر فداکار وی سیده عفت مرعشی می توان به انتقال دست نوشته های همسرش از زندان به خارج اشاره نمود.
بعد از رهایی مجدد از زندان بدون اطلاع به ساواک  از کشور خارج و با مبارزان خارج از کشور ملاقات کرد و اما در سال 1354 توسط ساواک دستگیرشد  و تا سال 1357 در زندان به سر برد. بعد از رهایی مجدد از زندان به همراه یارانش هسته اولیه جامعه روحانیت را تشکیل داد و شورای انقلاب اسلامی تشکیل شد. البته از دیگر کارهای وی می توان به اداره اعتصابات و راهپیمایی ها و حل مشکلات سوخت در قالب هیات اعزامی امام به مناطق نفتی و تشکیل ستاد استقبال و تامین امنیت امام(ره) تشکیل حزب جمهوری اسلامی  و...نام برد .
در اواخر سال 1359  و اوایل 1360 کشور در وضعیتی بحرانی بود و هاشمی رفسنجانی این عزیز از دست رفته با استفاده از اعتبار حقوقی و حقیقی خود ضمن تعدیل طرفین اختلاف مسایل کشور را به روش های مختلف حل می کرد. در 14 خرداد 1360 که موضوع عدم کفایت سیاسی بنی صدر مطرح و تصویب شد در مقابل روند ترور و انفجار در کشور رو به صعود گذاشت که ترور آیت ا...خامنه ای و انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری و انفجار نخست وزیری از آن نمونه است . هاشمی در این دوران با یاران انقلاب مدیریت کشور را برای خروج از بحران به عهده گرفت و به عنوان نماینده امام در شورای عالی دفاع منصوب شد. هاشمی رفسنجانی تا زمان حضور بنی صدر نمی خواست چندان در امور جنگ شرکت کند  اما پس از رفتن او نقش هاشمی رفسنجانی پررنگ تر شد و به غیر از مسئولیت شورای عالی دفاع به مسئولیت سخنگویی منصوب شد. در سال 1360 به پیشنهاد  امام  به عنوان نماینده رهبری در شورای عالی دفاع وظیفه سنگین تری به عهده گرفت.
در سال 1362به سمت فرماندهی عملیات والفجر منصوب و بعد از نوشتن وصیت نامه عازم مناطق جنگی شد. امام ایشان را به عنوان جانشین فرمانده کل قوا منصوب کردند. هاشمی رفسنجانی در سال 1363 اظهار امیدواری کرد که دومین مجلس شورای اسلامی که تازه تشکیل شده بود با ادامه فعالیت خود شاهد ختم جنگ و تصویب صلح است. بسیج امکانات جنگ بعد از تشکیل ستاد پشتیبانی جنگ حضور آیت ا...هاشمی در مسایل اجرایی کشور خصوصا شناخت دقیق امکانات کشوری فزونی یافت. پیشنهاد صادر شدن بیشتر نفت برای کاستن از خسارات ناشی از کاهش درآمدهای نفتی و نیز تلاش روز افزون جهت خودکفایی صنایع نظامی از دیگر اقدامات هاشمی رفسنجانی بود. در سال 1366 آخرین اقدامات برای ناامید کردن دشمن در جهت مایوس شدن قطعی دشمن از ماشین جنگی توسط هاشمی رفسنجانی صورت پذیرفت. وی اضافه کرد رزمندگانی از ایران و بر عکس رزمندگانی از عراق که تمایل برای زندگی در کشور همدیگر را دارند اجازه داده شوند. در سال 1367 عملیات والفجر 10 به دستور هاشمی رفسنجانی فرضیه سقوط بغداد را تقویت کرد و بعد از اینکه  آمریکا به سکو های نفتی و کشتی های جنگی و غیر جنگی حمله کرد و فاجعه بمباران شیمیایی حلبچه اتفاق افتاد امام ادامه جنگ را به نفع ایران ندیدند. وداع با مجلس بعد از جنگ اولویت نظام اسلامی در سازندگی کشور بود لذا هاشمی رفسنجانی در مرداد 1368 از مجلس خداحافظی کرده و دو دوره متوالی به عنوان رییس جمهور امر مهم بازسازی و سازندگی را در نظام جمهوری اسلامی ایران پذیرا شدند.
در رابطه با  دوران سازندگی آنچه در دوران هشت ساله مشترک است تثبیت اقتدار و عزت نفس نظام جمهوری اسلامی در عرصه های بین المللی تغییر چهره کشور و دگرگونی کیفیت زندگی در ایران است. تدوین سیاست های کلی در مجمع تشخیص مصلحت نظام آیت ا...هاشمی رفسنجانی بعد از واگذاری ریاست جمهوری به منتخب مردم در خرداد ماه 1376  به عنوان رییس تشخیص مصلحت نظام در ساختمان قدس مستقر و کار جدیدی برای ملت ایران آغاز شد.
پس بنابراین از مسئولیت های این روحانی و سیاستمدار نمونه می توان به ریاست  تشخیص مصلحت نظام و نخستین رییس مجلس ایران و چهارمین رییس جمهور  ایران در دو دوره پیاپی از سال های 1368 تا سال 1376 اشاره کرد. انتخابات مجلس ششم و انصراف هاشمی درگذر از رویداد دوم خرداد 1376 ترجیح داده بود در کارهای اجرایی وارد نشود بلکه از تجربیات وی در تصمیم گیری ها استفاده گردد اما تنش بین احزاب  و گروهها و تخریب یکدیگر و تحت الشعاع قرار گرفتن توسعه و سازندگی سبب گردید وی وارد فضای انتخابات ششمین دوره مجلس شود. تدوین سند چشم انداز 20 ساله نظام یکی از کارهایی  است که مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوران هاشمی رفسنجانی انجام داد.
وی در شهریور ماه 1386 بعد از رحلت آیت ا... مشکینی رییس فقید خبرگان رهبری در دومین اجلاس سالانه دوره چهارم مجلس خبرگان به ریاست مجلس انتخاب گردید و تا سال 1389  تا قبل از واگذاری ریاست مجلس به آیت ا...مهدوی کنی، ریاست در مجلس را بر عهده داشت.
به گفته آن عزیز از دست رفته«اگر صبر نکنم چه کنم؟؟؟ اصل نظام به خطر می افتد»
ای آنکه آنچه را که تشخیص می دادی انجام می دادی چرا که می دانستی دستور اسلام است و لاغیر
خداحافظ یاور روزهای سخت و بحرانی امام

تمامی حقوق مربوط به روزنامه کرمان امروز می باشد و برداشت از آن با ذکر منبع مجاز می باشد