روزنامه کرمان امروز
شماره خبر: 19265
روزنامه کرمان امروز  
تاریخ خبر: 1395/10/22

گزارش « کرمان امروز» از حواشی درگذشت مبارز کهنسال انقلاب اسلامی؛


  هاشمی کبیر !


گزارش:
مهدیه السادات میر مهدی حسینی

اشاره:
خبر بهت انگیز بود همچنان که فقدان و نبودش عظیم و جانکاه است. بسیاری همچون من به محض شنیدن این خبرکه به سرعت در فضای مجازی پیچید، شوکه شدند. آیت الله هاشمی رفسنجانی، مرد همیشه دوم نظام، دلسوز انقلاب و یار دیرین امام و رهبری حالا دیگر در میان ما نیست. همگان از یکدیگر می پرسیدند آیا این اخبار واقعیت دارد؟ آیا قلب سردار بزرگ سازندگی از حرکت ایستاد؟ آیا ما دیگر او را نخواهیم دید که برای امیر کبیر بنویسد و یا ازاین بزرگمرد تاریخ  بگوید؟
خبر هر چه  بود از مصیبت عظمایی می گفت؛ از درد یتیمی ایران بزرگ. گویی  فرزندان این ملت، پدرِ خود را از دست داده اند. قلب ملت ایران  با شنیدن خبر سفر ابدی این بزرگ مرد تاریخ انقلاب به هم فشرده شد و به یکباره به سوگ فرو رفت.
نمی دانم از حجم اخبارو بیانیه ها دست به گزینش کدام یک بزنم که به راستی تعریف روشن و دقیقی از این ابر مرد زمانه داشته  باشد. اگر چه در همه این پیام ها به این فقدان به عنوان مصیبتی عظمی و داغ بزرگ زمانه یاد شده است.
پیام تسلیت  رهبرمعظم انقلاب
در همان ساعات نخستین درگذشت آیت الله هاشمی، پیام تسلیتی از سوی رهبر عزیزمان حضرت آیت الله خامنه ای( مد ظله تعالی) منتشر شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این پیام آورده اند:بسم‌الله الرحمن الرحیم. انّا لله و انّا الیه راجعون.
با دریغ و تأسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردم.
فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌ همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است. چه دشواریها و تنگناها که در این دهها سال بر ما گذشت و چه همفکریها و همدلیها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید.
هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او در آن سالها، تکیه‌گاه مطمئنی برای همه‌ی کسانی که با وی همکار بودند به ویژه برای اینجانب به شمار می‌آید. اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هایی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سال های اخیر با شدت و جدیت در پی بهره برداری از این تفاوت های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد.
او نمونه‌ کم نظیری از نسل اول مبارزان ضد ستم شاهی و از رنج دیدگان این راه پر خطر و پر افتخار بود.
سال ها زندان و تحمل شکنجه های ساواک و مقاومت در برابر این همه و آن گاه مسئولیت های خطیر در دفاع مقدس و ریاست مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و غیره، برگ های درخشان زندگی پر فراز و نشیب این مبارز قدیمی است.
با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی شناسم که تجربه ای مشترک و چنین دراز مدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ ساز به یاد داشته باشم.
اکنون این مبارز کهنسال در محضر محاسبه‌ی الهی با پرونده‌ای مشحون از تلاش و فعالیت گوناگون قرار دارد، و این سرنوشت همه‌ ما مسئولان جمهوری اسلامی است.
غفران و رحمت و عفو الهی را برای وی از صمیم قلب تمنا می‌کنم و به همسر گرامی و فرزندان و برادران و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت عرض می کنم .
غفرالله لنا و له.
بزرگ مردی که از دست دادیم!
یار دیرین امام و رهبری، عضو شورای انقلاب، جانشین امام خمینی ( ره) به عنوان فرمانده کل قوا، فرمانده جنگ در دوران دفاع مقدس، دو دوره رئیس جمهوری، سه دوره رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس خبرگان رهبری و سال ها رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از خدمات تاثیر گذار آیت الله هاشمی رفسنجانی است. ایشان  همواره اهداف، آرمان ها و وقف برای انقلاب را در دوران سخت مبارزه دنبال می کردند. و یکی از شخصیت های تاثیر گذار در تاریخ ایران و انقلاب اسلامی به شمار می روند.
پیام مشترک امام جمعه و استاندار کرمان:
آیت الله هاشمی، انقلاب گونه در کنار رهبر در سنگرهای مختلف خدمت کرد
نماینده ولی فقیه در استان و استاندار کرمان در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی در پیامی مشترک رحلت ایشان  را تسلیت گفتند. در بخشی از این پیام آمده است:آسمان انقلاب اسلامی ایران، امروز داغدار و سیاهپوش مردی از جنس استقامت و ولایت مداری است که دوران جوانی خود را در کنار فراگرفتن علوم دینی به مبارزات انقلابی پرداخت و یار و یاور امام خمینی (ره) بود و پس از آن نیز انقلابی گونه در کنار رهبر معظم انقلاب اسلامی در مسیر توسعه و پیشرفت کشور در سنگرهای مختلف خدمت کرد.
این پیام می افزاید: آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان فرزند خلف دیار کریمان و الگوی انقلابی و اسلامی همواره مایه افتخار و پشت گرمی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بودند که نامش برای همیشه در تاریخ این نظام و کشور باقی خواهد ماند. بی شک در قالب کلمات و جملات نمی توان داغ از دست دادن پدری مهربان، مدیری مدبر و راست قامتی استوار را تسلا بخشید لیکن در بضاعت خود این داغ بزرگ را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، مردم ایران اسلامی و خانواده محترم ایشان تسلیت گفته و برای آن مرحوم غفران الهی را از درگاه ایزد منان مسألت می کنیم.
پیام کاخ سفید
سخنگوی کاخ سفید از جمله افرادی بود که در خارج از مرزهای ایران درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت: آیت‌الله رفسنجانی شخصیتی برجسته در تاریخ جمهوری اسلامی بود و ایالات متحده تسلیت خود را به مردم ایران اعلام می‌کند.
بر اساس این گزارش، ارنست از اظهارنظر درباره تأثیر درگذشت وی بر سیاست‌های ایران سر باز زد و گفت که درباره این موضوع تئوری‌پردازی نمی‌کند.
پیام تسلیت جمعیت توسعه و آزادی استان
جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان نیز با صدور بیانیه‌ای درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
در این پیام آمده است: رحلت جانسوز و ناگهانی حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی این عالم ربانی مفسر قرآن، بزرگمرد انقلاب و سیاست و مظهر صبر و استقامت،  یاردیرین امام راحل، هم رزم مقام معظم رهبری، مبارز خستگی ناپذیر و نستوه دوران ستمشاهی، سیاستمدار روشن اندیش و مردم مدار، برای مردم استان زادگاه ایشان و تمامی ایرانیان علاقمند به توسعه، آزادی، عمران و اعتلای این مرزو بوم کهن بدون تردید خسارتی جبران ناپذیر است که تنها الطاف الهی قادر به جبران آن است.
ایران امروز یکی از پیشگامان اصلی نهضت اسلامی و مردی از قافله طالقانی، بهشتی و مطهری را از دست داد. او که تا جان در بدن داشت در راه تعالی و عزت ایران از هیچ کوششی فروگذار نکرد و مرد روزهای سخت و سنگ زیرین آسیاب انقلاب اسلامی بود. کوشش‌های حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (رضوان‌الله) در دوران مبارزه، دوره دفاع مقدس و دوران سازندگی و پس از آن بر هیچ انسان منصف و آگاهی پوشیده نیست. او زمانی در صف مبارزه علیه رژیم پهلوی قرار گرفت که نام امام خمینی(ره) با زندان و شلاق همراه بود. در دوران پس از انقلاب نیز قرار گرفتن ایران در مسیر توسعه و بازسازی خرابی‌های به جامانده از دوران جنگ مرهون رنج‌ها و مرارت‌های آن فقید سعید است. بی تردید فقدان این بزرگمرد، که نماد عقلانیت، اعتدال و تدبیر بود و در سخت‌ترین برهه‌های زندگی سیاسی خویش نیز از این مسیر دور نشد برای همه دلباختگان انقلاب مصیبتی جانکاه و تاب سوز است.
جمعیت توسعه و آزادی کرمان با تأثر فراوان این مصیبت جان فرسا را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، ملت شریف ایران، مردم نجیب استان کرمان، خانواده مکرم و صبور هاشمی رفسنجانی به ویژه همسر فداکار و فرزندان آن رجل الهی و سیاسی تسلیت گفته و برای آن عزیز به خدا پیوسته حشر با انبیاء و اولیاء‌الهی و برای بازماندگان صبر و سلامتی و سربلندی آرزو دارد .
این بیانه در انتها از مردم خطه کریمان دعوت به عمل آورده  بود تا با شرکت در مراسم و آیین عزاداری این درخت تناور و پر ثمر روییده در کویر مراتب قدرشناسی خود را از ایشان که مصداق تعظیم شعائر الهی است به زیباترین وجه ممکن به نمایش بگذارند.
تکیه گاهی عظیم  برای انقلاب
حضور شجاعانه و تاثیرگذار این روحانی نستوه در عرصه های پرخطر و پرفراز نشیب ایران، فصلی ارزشمند از زندگی این عالم عالیقدر بود.
رئیس کل دادگستری استان هم با صدور پیامی ضمن تسلیت ارتحال رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی تکیه گاهی عظیم برای انقلاب اسلامی بود.
یدالله موحد در پیام تسلیت به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و یار دیرین امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی آورده است، ضایعه درگذشت یار دیرین امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری مدظله العالی مردی بزرگ از دیار کریمان که تکیه گاهی عظیم برای انقلاب اسلامی بودند، موجب تاثر و تالم شدید است.
وی در ادامه این پیام آورده است:اینجانب و تمام همکارانم این ضایعه عظیم و دردناک را به محضر مقام معظم رهبری که یکی از شاخص ترین یاران دیرین و صدیق خود را از دست دادند و به تمامی ملت شریف ایران به ویژه مردم دیار کریمان و بیت ایشان تسلیت عرض نموده و برای روح بلند آن عزیز از دست رفته علّو درجات از درگاه حضرت احدیت خواستارم.
یار مورد اعتماد مقام معظم رهبری
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری نیز که در مراسم وداع با پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور یافته بوددر ارتباط با شخصیت ایشان گفت: دولت احساس می‌کند تکیه‌گاه بزرگ و شجاعی را از دست داده است.
وی افزود:آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مرد بزرگی برای ملت ایران و انقلاب اسلامی بودند. او با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به درستی شناسنامه این انقلاب بودند، اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مقاطع پیچیده و حساس به درستی ایفای نقش کردند. ایشان پیش از انقلاب اسلامی در مراحل مختلف مبارزه حضور داشتند. در زیر شکنجه‌ها بودند و حتی تا مرحله اعدام نیز پیش رفتند و در کنار امام بودند.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی پس از پیروزی انقلاب نیز همواره در مراحل حساس ایفای نقش کردند، یادآور شد: در مقاطع حساسی چون ۶ تیر و ۷تیر ایشان توانستند به کمک نظام بیایند و نظام ما از آن مقاطع حساس عبور کند. همچنین ایشان در جنگ برای پیروزی نظام نقش مهمی را ایفا کردند و پس از رحلت امام نیز در تشکیل مجلس خبرگان و انتخاب رهبری ایفای نقش کرده و یار مورد اعتماد مقام معظم رهبری بودند.
جهانگیری با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی ‌رفسنجانی تکیه‌گاهی برای مردم و انقلاب بودند تصریح کرد: دولت احساس می‌کند تکیه‌گاه بزرگ و شجاعی را از دست داده است.
او با آرزوی آمرزش و مغفرت برای آیت‌الله هاشمی ابراز کرد: ما با استعانت از روح شهدا امیدوار هستیم که بتوانیم راه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را ادامه دهیم.
معاون اول رییس جمهور گفت: دولت احساس می‌کند تکیه‌گاه بزرگ و شجاعی را از دست داده است.
پیام تسلیت دختر حضرت امام (ره)
خانم دکتر زهرا مصطفوی هم طی پیامی رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
وی در این پیام آورده است: در عروج یار و امین حضرت امام و همراه صادق رهبری، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به جوار رحمت حق تعالی، انقلاب اسلامی و ملّت بزرگوار ایران یکی از بزرگترین پشتوانه  ها و دلسوزان خویش را که حقیقتا می  توان او را «مرد مبارزه و استقامت» نامید از دست داد.
اگرچه به تعبیر امام «ملت ایران راه خود را یافته است» و با تکیه به فضل الهی به مسیر روشن انقلاب ادامه می دهد و رحلت و شهادت یاران با وفای انقلاب، وقفه  ای در راه ظلم ستیزی، آزادی خواهی، تعالی اخلاق و معنویت جامعه ما ایجاد نمی  کند امّا از دست دادن شخصیت  بی بدیل هاشمی، خللی است که هیچ چیزی آن را جبران نمی کند.
صبر و استواری در تحمّل سختی ها، آرامش و طمأنینه در برخورد با حوادث، دانش عالی در سیاست سالم اسلامی، عزم قاطع در حمایت از انقلاب و در مشکلات، از او شخصیتی نمونه برای عصر امام خمینی ساخته و نام او را در تاریخ ایران اسلامی، به نیکی ثبت می  کند که همه تلاش و همّت خویش را برای استحکام و پیشرفت کشور به کار گرفت و خدمت به مردم مظلوم ایران را افتخاری بزرگ می  شمرد.
در انتهای این پیام آمده است:اینجانب این ضایعه بزرگ را به ملّت عظیم الشأن ایران و مقام معظم رهبری و عاشقان راه امام و به همسر مکرّمه و فرزندان و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می کنم و از خداوند منّان علوّ درجات و رحمت واسعه برای روح آن عزیز خواستارم.
روحانی نستوه
حضور شجاعانه و تاثیرگذار این روحانی نستوه در عرصه های پرخطر و پرفراز نشیب ایران، فصلی ارزشمند از زندگی این عالم عالیقدر بود.
فرماندار کرمان نیز با صدور پیامی آورده است: روح ملکوتی یار دیرین امام و رهبری، عالم مجاهد، مبارز دوران ستم شاهی و فرمانده هشت سال دفاع مقدس، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضرت آیت الله حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی رحمة ‌الله علیه که عمر با برکت خود را در راه اسلام و شکل‌ گیری و پیشبرد نهضت اسلامی سپری کرد به ملکوت اعلی پیوست.
محمدعلی توحیدی آورده است، حضور شجاعانه و تاثیرگذار این روحانی نستوه در عرصه های پرخطر و پرفراز نشیب ایران، فصلی ارزشمند از زندگی این عالم عالیقدر بود.
وی می افزاید، حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی، چهره برجسته و تأثیرگذار انقلاب اسلامی پس از عمری تلاش و فعالیت خستگی ناپذیر در عرصه های مختلف نظام، از نمایندگی مجلس شورای اسلامی گرفته تا ریاست مجلس خبرگان و شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام و تا مسئولیت خطیر ریاست جمهوری، به پیر و مراد خود امام راحل (ره) پیوست تا امروز کشور در سوگ از دست دادن پرچمداری شجاع و مدیری هوشمند جامه عزا به تن کند.
وی آورده است، استان کرمان همواره به داشتن چنین فرزندی به خود می بالید فقدان این روحانی مدیر و سیاستمدار صبور که فخر مردم کرمان و دوست داران و ارادتمندان وی بود غمی است جانکاه که صبری عظیم طلب می کند.
توحیدی می افزاید، اینجانب ضمن تسلیت به محضر شریف رهبر معظم انقلاب (حفظه ا...)، مردم قدرشناس ایران اسلامی و هم استانی های سوگوار برای آن عزیز سفر کرده و مجاهد خستگی ناپذیر از درگاه خداوند منان علو درجات و رحمت واسعه‌ الهی را مسالت می نمائیم.
وداع با ابرمرد تاریخ انقلاب
بخش اخر این گزارش را  به یادداشت صادق زیبا کلام اختصاص داد ه ایم که خبرگزاری ایرنا به نقل از روزنامه آرمان ، آن را منتشر کرد. در یادداشت  صادق زیبا کلام آمده است:کمتر شخصیت انقلابی را می‌توان سراغ گرفت که به سرنوشت غم‌انگیز آیت‌ا... هاشمی در طول حیاتش دچار شده باشد.
مرحوم آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی از یک سو بیشترین تلاش‌ها را در مبارزه با رژیم شاه نمود، سال‌ها به گوشه زندان افتاد، تبعید شد، شکنجه شد، مخفیانه زندگی می‌کرد تا سرانجام انقلاب به ثمر رسید. بعد از انقلاب هم بیشترین تلاش وخدمات را برای نظام انجام داد. یکی از بالاترین خدمات وی به ایران پایان بخشیدن به جنگ با عراق بود. معذلک کسی که آن کارنامه درخشان را درخدمت به نظام داشت در دو دهه پایانی حیاتش مورد بی‌حرمتی‌های باورنکردنی، انواع توهین‌ها، بی‌مهری‌ها وجفا‌ها قرار گرفت. اتهام وجسارتی نمانده بود که تند‌روها به وی نسبت ندادند.
این افراد زمانی که مرحوم آیت‌ا... هاشمی سرگرم مبارزه با شاه بود، هنوز از مادرمتولد نشده بودند. اما به خودشان اجازه دادند هر چه از دهانشان درمی‌آمد، به آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی بگویند. علت خشم تندروها نسبت به آن مرحوم مشخص بود. آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی در دو دهه آخر حیاتش به تدریج به این درک رسید که تندروی چون موریانه انقلاب را از درون جویده و آن را از بین می‌برد. او به فراست دریافت که بزرگ‌ترین خطری که آینده ایران اسلامی را تهدید می‌کند، نه اقتصادی، نه سیاسی، نه اجتماعی، نه کمبود آب و باران است و نه هیچ تهدید خارجی است، بلکه آنچه بالاترین خصم نظام ایران است در حقیقت تندروی است، تندروی در داخل کشور نسل بعد از انقلاب را از انقلاب جدا می‌سازد و درخارج از کشور هم جهان ومنطقه را علیه ایران اسلامی بسیج می‌کند.
هر قدر او بیشتر دریافت که تندروی چه اثرات منفی‌ای برای انقلاب دارد، بیشتر اصرار داشت که از تندروی فاصله بگیرد و نه تنها خودش فاصله‌گرفت، بلکه در برابر تند‌روها تا آنجا که می‌توانست ایستاد. از این نکته هم نمی‌توان گذشت که از زمانی که وی دریافت تند‌روی چه آفتی برای انقلاب دارد، با تمام توان و با وجود تمام تیغ و تیشه‌هایی که تندروها به ایشان وارد کردند، برسر موضعی که به آن رسیده بود، مردانه ایستاد. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

تمامی حقوق مربوط به روزنامه کرمان امروز می باشد و برداشت از آن با ذکر منبع مجاز می باشد