روزنامه کرمان امروز
شماره خبر: 19243
روزنامه کرمان امروز  
تاریخ خبر: 1395/10/22

مشتی بر دهان خناسان!


به قلم:
 سعید احمدی

درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در شب سالگرد شهادت امیرکبیر یکی از اتفاقات نادری است که بسیاری از مردم کشور را شگفت زده نمود. چرا که یکی از مهمترین کتاب های تالیفی ایشان، کتاب «امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار» است و در صورت مطالعه این کتاب، عشق و علاقه بسیار زیاد آیت الله به این قهرمان تاریخی را در سطر سطر کتاب می توان مشاهده کرد. همین علاقه است که باعث می شود وقتی که ایشان از مظلومیت امیرکبیر سخن می گوید نمی تواند گریه نکند. در صورت مطالعه سیر فعالیت و زندگی این دو شخصیت نیز با شباهت های شگفت انگیزی مواجه می شوید. با مطالعه این کتاب متوجه می شوید که زیرکی، هوش فوق العاده، آبادگری، ترویج علم و دانش، مبارزه با خرافات، مبارزه با ظلم، مبارزه با سنت های پوسیده، جسارت، بی باکی و به طور کل اصلاح طلبی از ویژگی های مهم امیرکبیر بوده است. ویژگی هایی که این روزها شخصیت های مختلف کشوری و جهانی به آیت الله هاشمی رفسنجانی نسبت می دهند و الحق که این گفته ها در مقابل خدمات ایشان به کشور و مردم ایران چیزی به شمار نمی آید. همه ما شاهد بودیم که افرادی سعی داشتند رسم دیرین نخبه کُشی را این بار در مورد یکی از ارکان مهم نظام اعمال کنند، اما نتوانستند. نگارنده خود شاهد بودم که این برخی افراد -به تعبیر مقام معظم رهبری  مدظله العالی- در سال های اخیر جسارت را تا به حدی رسانده بودند که در برخی شهرستان ها شعارها و توهین هایی نسبت به آیت الله هاشمی رفسنجانی داشتند که ذکر آن ها در این نوشته نیز شرم آور است. با این حال خوشبختانه در دو انتخابات اخیر و به ویژه انتخابات خبرگان رهبری اکثریت مردم ایران نشان دادند که از سرگذشت قائم مقام ها، امیرکبیرها و مصدق ها درس های بزرگی را آموخته اند و ملت ایران به فرهیختگی، پختگی و البته قدرشناسی از نخبگان رسیده است و به قول آیت الله: «جامعه ما الآن از حالات سنتی عبور کرده و به فضل وجود میلیون‌ها تحصیل کرده یا دانشگاهی و یا در فرهنگ عمومی کشور ما الآن یک جامعه فرهیخته‌ای داریم»  با این حال خناسانی که در طول سالیان اخیر میلیاردها دلار سرمایه این ملت را حیف و میل کرده بودند، سرمست از باده غرور سال ها با دروغ، کینه توزی و بستن چشم خود بر روی حقایق اینگونه تصور می کردند که پیوند بسته شده میان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و آیت الله از هم گسسته است، زهی خیال باطل و اینکه مقام معظم رهبری ساعاتی پس ازفوت ایشان آب پاکی را روی دست این خناسان می ریزد و در بخشی از متن تسلیت می فرمایند: «اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هایی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلی بود بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سال های اخیر با شدت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوت های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد.»
آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال های اخیر در گفت و گوها و سخنرانی های خود به همگان نشان داد که  عمق سخنان رهبری را بیش از همه مسئولان می فهمد. به عنوان مثال وقتی یکی از خبرنگاران از وی در مورد اقتصاد مقاومتی سوال می پرسد،می گوید: «اقتصاد مقاومتي ذاتاً كار درستي بوده است و از اول هم ما دنبال همين بوديم و هيچ وقت هم از اين غافل نبوديم. اقتصاد مقاومتي اصولي دارد اما اشكال كار اين است كه تعريف نشد. رهبري عنواني را فرمودند. بايستي تعريف مي‌شد كه اين مقاومتي يعني چه؟ ابعادش و مجري آن مشخص مي‌شد. چند نفري شعار دادند. وقتي كه رهبري فرمودند، برخي آقايان پاي سخنان رهبري نشسته بودند و يادداشت مي‌كردند، عمل مهم است. يعني بلافاصله بايستي براي آن قانون و آيين‌نامه مي‌نوشتند و تعريف مي‌كردند. براي هر بخشي مسئول نظارت و پيگيري مي‌گذاشتند. هيچ يك از اين كارها نشد. ضد آن عمل مي‌شود. اسراف‌هايي ادامه دارد كه نمونه‌هايش را اخيراً شما مي‌بينيد كه مجلس هم سروصدايش درآمده است. در اقتصاد مقاومتي كسي اين كارها را نمي‌كند. الگوي مصرف مناسبي نداريم. يك‌ جا بيخود تنگ‌نظري مي‌كنيم و جايي دستمان را باز مي‌كنيم و حاتم طايي مي‌شويم.» حال قضاوت با شما مخاطبان و اینکه الحق و الانصاف چه کسی تاکنون به عمق سخنان رهبری پی برده است؟ یا در بحث فرهنگ که یکی از دغدغه های مهم رهبری در سالیان متوالی بوده است، آیت الله هاشمی رفسنجانی در یکی از سخنرانی های سال 93 در محل کتابخانه ملی می گوید: «بحث فرهنگی که می‌شود، قشر زیادی از جامعه سنتی ما مثلاً همین زن، موی زن، آرایش زن یا فیلم یا موسیقی، مسائل‌شان اینها است. هر جایی که این چیزها را می‌بینند حساس می‌شوند، دعوا می‌کنند و جلسه را به هم می‌زنند، خیال می‌کنند فرهنگ همین است، فرهنگ این نیست! این اگر باشد یک از هزارم مسائل فرهنگی است. من می‌خواهم به آقای دکتر صالحی بگویم اگر بناست واقعاً امسال اقدام فرهنگی بکنید و بیان این اسمی که رهبری بر روی امسال گذاشتند خدمتی که می‌توانیم بکنیم این است که فرهنگ اسلامی را تعریف کنیم. چیست این فرهنگ؟ فرهنگ را نگاه کنید؛ این را اگر تعریف کنیم و به‌جای خودش انجام دهیم جامعه ما را اینها تقویت می‌کنند. همه این کارهای ضداخلاقی که دارد در جامعه انجام می‌شود. خیانت؛ در مقابلش یک اصل بزرگی است که می‌تواند آن جامعه را حفظ کند. ما اگر آن اخلاق را مراعات بکنیم هیچ‌وقت دست‌درازی به مال مردم نمی‌کنیم. هیچ‌وقت فساد در جامعه ما نمی‌شود. انجام وظیفه، کسی که غیرمسئولانه درباره انجام وظیفه برخورد کند این نقطه مقابلش است. تمام نیازهای یک جامعه سالم در همین یک روایت آمده و اینها چیزهایی نیست که کسی نداند» حال شما قضاوت کنید که چه کسی عمق سخنان رهبری را بهتر درک می کرد؟
 درپایان لازم است یکی از مهمترین دغدغه های آیت الله هاشمی رفسنجانی ذکر شود و آن تاکید ایشان بر تعقل و عقل گرایی در جامعه است. ایشان در همان سخنرانی خود در محل کتابخانه ملی بر عقلانی کردن مدیریت، جامعه، امور اساس از خانواده، مدرسه، دانشگاه و مدیریت‌ها و به طور کلی همه جا تاکید می کنند. به عقیده نگارنده هر چند که درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی ضربه جبران ناپذیری برای کشور خواهد بود، با این حال  آیین تشییع جنازه باشکوه ایشان نشان از اثبات شکوفایی سیاسی مردم این کشور دارد و اینکه رسم دیرین نخبه کشی در کشور با تلاش و مجاهدت ایشان و حمایت های رهبر معظم انقلاب از بین رفته است. باشد که ادامه دهنده راه ایشان باشیم.


تمامی حقوق مربوط به روزنامه کرمان امروز می باشد و برداشت از آن با ذکر منبع مجاز می باشد