روزنامه کرمان امروز
شماره خبر: 19238
روزنامه کرمان امروز  
تاریخ خبر: 1395/10/22

از آیت الله، زندگی بیاموزیم!


به قلم
 اکبر نادری


دنیای سیاست، دنیای عجیبی است. هیچ حوزه ای مانند حوزه ی سیاست سیال و تابع تغییرات نیست. هر چرخشی که له یا علیه منافع کشور و مردم توسط سیاستمداری اتخاذ می شود، در درون تو موجب تغییر و دگرگونی می گردد. واقعیتی است، راست بگویم، هرگز فکر نمی کردم روزی برسد که برای فقدان آیت الله هاشمی اشک بریزم. دنیا کمتر سیاستمداری به خود دیده که در اوج قدرت از منافع دنیوی دست بشوید و با قافله عموم مردم همراه شود. هاشمی جز معدود سیاستمدارانی بود که این توفیق را یافت. همه انسان های فعال و پویا وقتی به گذشته خود می نگرند گاه ترجیح می دهند که برخی عملکرد های خویش را تصحیح کنند. به خصوص شخصیت هایی که در عرصه سیاستگذاری موثرترند. چرا که هر تصمیم در راس هرم سیاستگذاری، می تواند تاثیرات مثبت و منفی فراوانی را در زندگی مردم به دنبال داشته باشد. به عبارتی دیگر هر اتفاق ساده یا پیچیده ای که در زندگی روزمره مردم کوچه و بازار روی میدهد، تابعی است از تصمیمات کلان در کشور. خوشا بزرگانی که نقد خویش را توسط خود و دیگران فریضه می دانند و پیوسته در حال سیر الی الله هستند.
 در اوج اقتدار هاشمی، پیری فرزانه از اهالی بم که بر حسب اتفاق در جایی توفیق تدارک سفره ی هاشمی و خانواده اش را به عهده داشته، نقل می کرد که بابت خدماتش که وظیفه وی نیز بوده، مورد تفقد آیت الله قرار می گیرد. توسط پزشک مخصوص هاشمی از وی خواسته می شود که چنانچه درخواستی دارد اعلام کند. پیر وارسته ما پیغام می دهد که بنده از مال دنیا به اندازه نان خوردنی دارم، قانع هستم و بی نیاز، اگر زحمت نیست و سبب تکدر خاطر آیت الله فراهم نمی شود، به ایشان بگویید کتاب امیرکبیر نوشته خود را یک بار دیگر بخوانند. آیت الله از این پیام یکه می خورد، تاثیر گرفتن از زندگی مردم در منش هاشمی نهادینه بود. وی از طریق فرزندان، دوستان و همراهانش در جریان وضع زندگی و آرزوهای مردم قرار می گرفت و باهوش سرشار و فراستی که داشت با مردم همراهی می کرد. درست زمانی که برخی چنین می پنداشتند که دوران هاشمی پایان یافته و ایشان به مهره ای بی تاثیر بدل شده اند با خردمندی و سیاست ورزی، توانست با کمک سایر بزرگان، نقش بی بدیلی در ترسیم فضای آینده ایران بازی کند.
آیت الله با مدیریت و هموار کردن راه صعب العبور مردم در انتخابات سال 92 که به پیروزی اصلاح طلبان و ریاست جمهوری حسن روحانی انجامید واسباب پیروزی در اسفند ماه 94 را نیز فراهم کرد، توانست بخش بزرگی از بدهی خود را که بر ذمه خویش می پنداشت به این مرز و بوم جبران کند.
آیت هاشمی رفسنجانی از این که مردم توانسته اند راه خود را  به درستی و با کمترین هزینه پیدا کنند، شکر خدای را به جا آورد و اعلام کرد «رای مردم به روحانی باعث شد که امروز بتوانم آرام و راحت بمیرم» و اینک هاشمی در میان ما نیست، او به معبودش پیوست و آرام و راحت جان به جان آفرینش تسلیم کرد. اما بدانیم که اگر هاشمی نیست، خدای هاشمی هست و با اتکای به او ملت هشتاد میلیونی فهیم و دوستدار پیشرفت ایران زمین قطعا خلاء وجودی ایشان را ، اگر چه سخت است اما پر خواهند کرد به نحوی که پرچم بهروزی و عبور از تنگناها هیچگاه بر زمین نماند و ایران اسلامی بیش از پیش پیشرفت کند.

تمامی حقوق مربوط به روزنامه کرمان امروز می باشد و برداشت از آن با ذکر منبع مجاز می باشد