روزنامه کرمان امروز
شماره خبر: 19236
روزنامه کرمان امروز  
تاریخ خبر: 1395/10/22

لزوم بازخوانی اندیشه های آیت الله هاشمی رفسنجانی

به قلم
عباس تقی زادهایران، عصر نوزدهم دی ماه  با انتشار خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در شوک فرو رفت.
در این دو سه روز رسانه ها و خبرنگاران مختلف تلاش کردند با انتخاب تیتر و ارایه گزارش و عکس های مختلف، گوشه ای از سوگ و بهت و افسوس عمومی ایرانیان را به نمایش بگذارند اما باید گفت هیچ تیتر و عکس و گزارش و خبری گویای این فراق نیست و باید به میان مردم رفت و عمق درد و مصیبت را در کلام و رفتار و اشک آشکار و پنهان آنها جست. چه آنجا که از مجاهدت های ستون انقلاب می گویند، چه آنجا که به روزهای بدون هاشمی می اندیشند، چه آنجا که از بی مهری ها به مرد صبور و فکور انقلابی می گویند و چه آنجا که از رویه متفاوت و حتی متناقض برخی رسانه ها، قبل و بعد از فقدان این شخصیت و مجاهد بزرگ، کانالِ شبکه تلویزیونی و رادیویی را عوض می کنند. همه یک چیز را نشان می دهد که هاشمی رفسنجانی عاقبت به خیر شد و دل پرمهر هموطنانش بر این عاقبت به خیری گواهی می دهد.
واقعیت این است بر خلاف این گشودگی چند روزه در بازگشت آیت الله به رسانه های خاص، اما نسل جوان و دهه هفتادی و هشتادی ها شناخت کافی و جامع از ایشان ندارند. او با همه بزرگی و خدماتش، غایب رسانه ها بود و در این سال ها جز در مواقع خاص بر صفحه تلویزیون دیده نمی شد.
حتی به او فرصت بیان دیدگاه هایش،  در برخی رسانه ها داده نشد در حالی که می شد در یک عملکرد حرفه ای با حضور خودش به نقد رفتار و دیدگاه هایش پرداخته شود. ظاهرا  گاه، رسانه فراموش می کند مهم ترین و با ارزش ترین سرمایه اش، مخاطب و اعتماد مخاطب است و بازسازی و ترمیم این اعتماد به این راحتی ها امکان ندارد که اگر مخاطب کانال را عوض کرد و پرید دیگر تو به آن دسترسی نداری حتی اگربخواهی گذشته را جبران کنی؛ مخاطب، دیگر صید کانال های دیگر شده  به گونه ای که برگرداندنش، اگر ناممکن نباشد، سخت و دشوار است.
به هر تقدیر آیت الله هاشمی رفسنجانی رفت اما منش، اخلاق سیاسی و اندیشه هایش نیاز به بازخوانی، مرور و نقد منصفانه دارد. ای کاش این مهم با حضور خودش صورت می گرفت اما حال که ظاهرا در بین ما نیست وظیفه همفکران و رسانه هاست که در این فضا که بیش از هر زمانی، جامعه و نسل جوان تشنه شنیدن و دانستن از هاشمی است به این نیاز پاسخ دهند و صرفا در فضای احساسی و عاطفی باقی نمانند.
بررسی اظهارات و اخبار این روزها نشان می دهد رحلت جانسوز هاشمی رفسنجانی، نوعی بازگشت به خویشتن و بازنگری در سیاسیون را ایجاد کرده است امید می رود وحدت، همدلی، تقوای سیاسی و ترجیح مصالح ملی و مردم بر مصالح شخصی و حزبی در جامعه ما تکثیر و بازتولید شود تا هم رسانه های ما حرفه ای تر عمل کنند و هم سیاسیون ما، اعتماد آسیب دیده را به جامعه برگردانند وهم آرزوها و ایده های امیرکبیرگونه و توسعه گرایانه آیت الله هاشمی رفسنجانی برای ایران عزیز و مردمانش تحقق یابد.


تمامی حقوق مربوط به روزنامه کرمان امروز می باشد و برداشت از آن با ذکر منبع مجاز می باشد